Araba Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç kiralarken göz öünüde bulundurmamiz gereken hususlardan bahsedecegiz. Öncelikle seçtiginiz firma bilindik ve güvenilir olmasina dikkat edin. Birçok kaçak sirket araba kiralama isi yapiyor. O yüzden bilinen ve Türkiye genelinde is yapan firmalarla çalismaya özen gösterin. Daha sonra aracin kaskolu olup olmadigina dikkat edin ve size belli bir km limiti koymalarina izin vermeyin. Zaten ulusal sirketler belli standartlari oldugu için böyle sorunlarla karsilasmazsiniz.

””


Bir baska dikkat edecegimiz husus, araci teslim alirken iyice kontrol edip öyle almamiz gerekiyor. Hasari, çizigi yani teslim ederken bu önceden vardi diyebileceginiz hususlara dikkat edin. Hiçbir zaman bos senede imza atmayin. Iyice okuyun ve öyle imzalayin. Kaza yapma durumunda kaskosu oldugu için hasari siz ödemiyorsunuz fakat aracin serviste kaldigi süre zarfinda günlük zararini siz karsiliyorsunuz. O yüzden onun bilincinde hareket edin. Eger araciniz rent a car kaskosuna sahip ise serviste yattigi parayi da ödeme durumunuz ortadan kalkiyor.

 

Arabanin rutin kontrollerinin yapilip yapilmadigini mutlaka sorun ve kontrol edin. Tekerlek durumuna dikkat etmeyi de unutmayin. Kiralayacaginiz aracin 3 yildan büyük olmamasina dikkat edin. Çünkü bu araçlar birim zamanda çok yol aldiklari için normal arabalara göre daha az ömürleri oluyor. Mutlaka firmadan yazili bir sözlesme isteyin, sözlü ifadelere itibar etmeyin.