ARAÇ KIRALAMADA DIKKAT EDILECEK HUSUSLAR

ARAÇ KIRALAMADA DIKKAT EDILECEK ALTIN KURALLAR

Araç kiralama tüm dünyada önemli bir sektör haline gelmistir. Bu sektördeki pastanin paylasiminda irili ufakli firmalar bulunmaktadir. Yogun olarak yaz aylarinda, yerel birçok rent a car sirketi faaliyet göstermekle birlikte uluslararasi firmalar da ülkemizde önemli bir yer tutmaktadir. Profesyonel olmayan bazi firmalar kiralama ücretlerini düsük tutarak müsteri çekmeyen çalismaktadirlar. Bu tür firmalar maliyeti düsürebilmek için kayit disi faaliyet göstererek düsük fiyatla ikna etikleri kullanicilari daha sonra çesitli yollarla magdur edebilmektedirler. Bu duruma düsmemek için nelere dikkat etmeli söyle bir göz atalim.

Araç kiralama firmasinin Kayitli bir firma olup olmadigini arastiralim,

Araç kiralama firmasinin Ülke standartlarina uygun vergi ve dernek kaydi olup olmadigini kontrol etmek gerekir. Çünkü gerekli kayitlari yapan bir firmanin sizi magdur etmesi durumunda hakkinizi aramaniz kolay ve sonuç odakli olacaktir. Profosyonel firmalar tüm kurallara uygun olarak kayitlarini yapacaktir.

Araç kiralamadan önce mutlaka kiralama sözlesmesi yapalim,

Yapilacak kiralama sözlesmesi, taraflarin taahhüt ve sorumluluklarini kapsar. Sözlesme tüm detaylari içermeli ve maddeler açik ve net olmalidir. Sözlesmede kiralama süresi, araç sürücü ve ek sürücü bilgileri, araçtaki ekipmanlar, sigorta bilgileri, kiralama süresinde yenecek cezalarin kiralayana ait oldugu, alkollü ve uyusturucu gibi araç kullanimini olumsuz yönde etkileyecek maddelerin alinmamasi gerektigi, aksi takdirde olasi kazalarla ilgili tüm yükümlülügün kiralayan tarafindan karsilanacaginin belirtilmesi gibi maddeler sözlesmede olmalidir.

Aracin bakimli olup olmadigi kontrol edelim,

Aracin öncelikle modeli kontrol edilmeli ve model yasina göre bakimlarinin yapilip yapilmadigi ögrenilmeli ve araci teslim almadan önce tüm özelliklerinin çalisip çalismadigi kontrol edilmelidir. Kaportada bir hasar varsa bunu sözlesmeye ekletmek gerekir.

Firmanin Iletisim Bilgileri Alinarak Teyit Edelim,

Firmanin sabit bir adres ve telefonu ile sürekli hizmet verip vermedigini, herhangi bir yol yardim hizmeti veren firma ile bir anlasmasi olup olmadigi ögrenilerek not edilmeli yada bu konu ile ilgili belge alinmali

Aracin Sigortasini Kontrol edelim,

Aracin zorunlu trafik sigortasi olup olmadigi, kasko ve rent a car sigortasi olup olmadigi kontrol edilmeli ve belgelerin araçta olup olmadigi ögrenilmeli.

Asla Bos senet veya evrak imzalamayalim,

Aslinda Araç kiralamada dikkat edilecek en önemli unsurlar asasinda bu konu bulunmaktadir. Bazi firmalar kendilerini güven altina almak için kiralayandan bos senet veya bos evrak talep etmektedirler. Bu durum istenmedik sonuçlara neden olabilir. Ancak mutlaka evrak imzalanacaksa, bu senede ait teminat konusunun araç kiralama oldugunun ve hangi sartlarda geçerli olacaginin açik bir biçimde belirtilmesi gerekmektedir. Kiralama sonunda araç teslim edilirken de teminat senedini almalidir.