ARAÇ KIRALAMAK MI YOKSA SATIN ALMAKMI

ARAÇ SATIN ALMAK MI KIRALAMAK MI KARLI

Özellikle firma sahipleri araç satin alma veya kiralama konusunda kararsiz kalabiliyorlar. Satin almayi tercih ederseniz iki seçeneginiz var. Ya pesin para vereceksiniz ya da vadeli banka kredisi ile alacaksiniz. Banka kredili alirsaniz faiz ve banka masraflari ayrica araç alim maliyeti olusturacaktir. Tabi ki araç almakla her sey bitmeyecek. Trafik sigortasi, kaskosu, motorlu tasitlar vergisi, periyodik bakimi, lastik gibi giderler ortaya çikacaktir.

Bu durumda firma sahipleri kiraladiklari araçlarin giderlerini direk vergiden düsürdükleri ve KDV yi mahsup ettikleri için yaklasik % 38 karli çikiyorlar. Birde banka kredi faizi ödememis olmalari isin cabasi. Tabi aracin arizasi bakimi vs’ nin de kiralayan firma tarafindan yapiliyor olmasi zaman açisindan da çok büyük bir kazanç saglayacaktir isyeri sahipleri açisindan.

Ancak surasi bir gerçek günümüzde sirketler paralari olsa bile kiralamayi tercih ediyor. Çünkü toplu nakit çikisi yapmadan, kredi kullanmadan, araçlarin kasko, trafik sigortasi ve Motorlu Tasitlar Vergisi ödemeleri, gibi ödemelerle ugrasmadan istedigi araca binebiliyorlar. Ayrica tüm bakimlar, kislik-yazlik lastik degisimleri, kaza-hasar durumunda tamir islemleri de kiralama sirketi tarafindan yapiliyor. Bu durumda sirketler için araç satin almaktansa kiralamak daha karlidir.