Araba Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Araç kiralarken göz öünüde bulundurmamız gereken hususlardan bahsedeceğiz. Öncelikle seçtiğiniz firma bilindik ve güvenilir olmasına dikkat edin. Birçok kaçak şirket araba kiralama işi yapıyor. O yüzden bilinen ve Türkiye genelinde iş yapan firmalarla çalışmaya özen gösterin. Daha sonra aracın kaskolu olup olmadığına dikkat edin ve size belli bir km limiti koymalarına izin vermeyin. Zaten ulusal şirketler belli standartları olduğu için böyle sorunlarla karşılaşmazsınız.


Bir başka dikkat edeceğimiz husus, aracı teslim alırken iyice kontrol edip öyle almamız gerekiyor. Hasarı, çiziği yani teslim ederken bu önceden vardı diyebileceğiniz hususlara dikkat edin. Hiçbir zaman boş senede imza atmayın. İyice okuyun ve öyle imzalayın. Kaza yapma durumunda kaskosu olduğu için hasarı siz ödemiyorsunuz fakat aracın serviste kaldığı süre zarfında günlük zararını siz karşılıyorsunuz. O yüzden onun bilincinde hareket edin. Eğer aracınız rent a car kaskosuna sahip ise serviste yattığı parayı da ödeme durumunuz ortadan kalkıyor.

 

Arabanın rutin kontrollerinin yapılıp yapılmadığını mutlaka sorun ve kontrol edin. Tekerlek durumuna dikkat etmeyi de unutmayın. Kiralayacağınız aracın 3 yıldan büyük olmamasına dikkat edin. Çünkü bu araçlar birim zamanda çok yol aldıkları için normal arabalara göre daha az ömürleri oluyor. Mutlaka firmadan yazılı bir sözleşme isteyin, sözlü ifadelere itibar etmeyin.

 Araç kiralama seçeneklerini görmek için tıklayınız...