ARAÇ SATIN ALMAK MI KİRALAMAK MI KARLI

Özellikle firma sahipleri araç satın alma veya kiralama konusunda kararsız kalabiliyorlar. Satın almayı tercih ederseniz iki seçeneğiniz var. Ya peşin para vereceksiniz ya da vadeli banka kredisi ile alacaksınız. Banka kredili alırsanız faiz ve banka masrafları ayrıca araç alım maliyeti oluşturacaktır. Tabi ki araç almakla her şey bitmeyecek. Trafik sigortası, kaskosu, motorlu taşıtlar vergisi, periyodik bakımı, lastik gibi giderler ortaya çıkacaktır.

Bu durumda firma sahipleri kiraladıkları araçların giderlerini direk vergiden düşürdükleri ve KDV yi mahsup ettikleri için yaklaşık % 38 karlı çıkıyorlar. Birde banka kredi faizi ödememiş olmaları işin cabası. Tabi aracın arızası bakımı vs’ nin de kiralayan firma tarafından yapılıyor olması zaman açısından da çok büyük bir kazanç sağlayacaktır işyeri sahipleri açısından.

Ancak şurası bir gerçek günümüzde şirketler paraları olsa bile kiralamayı tercih ediyor. Çünkü toplu nakit çıkışı yapmadan, kredi kullanmadan, araçların kasko, trafik sigortası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri, gibi ödemelerle uğraşmadan istediği araca binebiliyorlar. Ayrıca tüm bakımlar, kışlık-yazlık lastik değişimleri, kaza-hasar durumunda tamir işlemleri de kiralama şirketi tarafından yapılıyor. Bu durumda şirketler için araç satın almaktansa kiralamak daha karlıdır.