ARAÇ KİRALAMADA DİKKAT EDİLECEK ALTIN KURALLAR

Araç kiralama tüm dünyada önemli bir sektör haline gelmiştir. Bu sektördeki pastanın paylaşımında irili ufaklı firmalar bulunmaktadır. Yoğun olarak yaz aylarında, yerel birçok rent a car şirketi faaliyet göstermekle birlikte uluslararası firmalar da ülkemizde önemli bir yer tutmaktadır. Profesyonel olmayan bazı firmalar kiralama ücretlerini düşük tutarak müşteri çekmeyen çalışmaktadırlar. Bu tür firmalar maliyeti düşürebilmek için kayıt dışı faaliyet göstererek düşük fiyatla ikna etikleri kullanıcıları daha sonra çeşitli yollarla mağdur edebilmektedirler. Bu duruma düşmemek için nelere dikkat etmeli şöyle bir göz atalım.

Araç kiralama firmasının Kayıtlı bir firma olup olmadığını araştıralım,

Araç kiralama firmasının Ülke standartlarına uygun vergi ve dernek kaydı olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Çünkü gerekli kayıtları yapan bir firmanın sizi mağdur etmesi durumunda hakkınızı aramanız kolay ve sonuç odaklı olacaktır. Profosyonel firmalar tüm kurallara uygun olarak kayıtlarını yapacaktır.

Araç kiralamadan önce mutlaka kiralama sözleşmesi yapalım,

Yapılacak kiralama sözleşmesi, tarafların taahhüt ve sorumluluklarını kapsar. Sözleşme tüm detayları içermeli ve maddeler açık ve net olmalıdır. Sözleşmede kiralama süresi, araç sürücü ve ek sürücü bilgileri, araçtaki ekipmanlar, sigorta bilgileri, kiralama süresinde yenecek cezaların kiralayana ait olduğu, alkollü ve uyuşturucu gibi araç kullanımını olumsuz yönde etkileyecek maddelerin alınmaması gerektiği, aksi takdirde olası kazalarla ilgili tüm yükümlülüğün kiralayan tarafından karşılanacağının belirtilmesi gibi maddeler sözleşmede olmalıdır.

Aracın bakımlı olup olmadığı kontrol edelim,

Aracın öncelikle modeli kontrol edilmeli ve model yaşına göre bakımlarının yapılıp yapılmadığı öğrenilmeli ve aracı teslim almadan önce tüm özelliklerinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Kaportada bir hasar varsa bunu sözleşmeye ekletmek gerekir.

Firmanın İletişim Bilgileri Alınarak Teyit Edelim,

Firmanın sabit bir adres ve telefonu ile sürekli hizmet verip vermediğini, herhangi bir yol yardım hizmeti veren firma ile bir anlaşması olup olmadığı öğrenilerek not edilmeli yada bu konu ile ilgili belge alınmalı

Aracın Sigortasını Kontrol edelim,

Aracın zorunlu trafik sigortası olup olmadığı, kasko ve rent a car sigortası olup olmadığı kontrol edilmeli ve belgelerin araçta olup olmadığı öğrenilmeli.

Asla Boş senet veya evrak imzalamayalım,

Aslında Araç kiralamada dikkat edilecek en önemli unsurlar asasında bu konu bulunmaktadır. Bazı firmalar kendilerini güven altına almak için kiralayandan boş senet veya boş evrak talep etmektedirler. Bu durum istenmedik sonuçlara neden olabilir. Ancak mutlaka evrak imzalanacaksa, bu senede ait teminat konusunun araç kiralama olduğunun ve hangi şartlarda geçerli olacağının açık bir biçimde belirtilmesi gerekmektedir. Kiralama sonunda araç teslim edilirken de teminat senedini almalıdır.