Türkiye’de herkesin araba kiralamasına izin verilmiyor. Belgeleriniz düzenli olmalı ve belirli bir asgari yaşta olmalısınız. Normalde sizden şunlar istenecektir:

1. Geçerli bir pasaport (uyruğunuz için gerekliyse geçerli bir vize dahil) veya Avrupa Birliği ülkelerinden resmi bir Kimlik Kartı.

2. Tahmini araç kiralama ücretlerini ödemek için geçerli bir kredi kartı, artı muhtemelen 1000 ABD Doları / 900 € tutarında bir güvenlik depozitosu “bekletme”.

3. Geçerli bir sürücü belgesi. Normalde, ucuz araba kiralamadan önce en az bir yıl, daha pahalı bir model araç kiralamak için belki de iki yıl sürücü belgenizin olması gerekir. Sürücü ehliyetiniz büyük bir ülkeden alınmışsa ve Latin alfabesiyle basılmışsa, normalde Uluslararası Sürüş İznine sahip olmanız gerekmez.

Sürücü ehliyetiniz Latin alfabesinden farklı bir yazı sistemindeyse (Arapça, Çince, Japonca, Korece vb.), Ehliyetinize ek olarak bir Uluslararası Sürüş İzni almanız gerekebilir. IDP, lisansınızın çevirisi olarak hizmet eder.

4. Minimum yaş şartı. Normalde kiralamak için en az 21 yaşında olmalısınız, ancak bazı acenteler 23 olmanızı isteyebilir. Daha pahalı modeller için en az 27 veya 28 yaşında olmanız gerekebilir.

Birçok acente, 70 ila 75 yaş arasında bir üst yaş sınırı belirler.

5. Aracı sürmek isteyen tüm sürücüler bu gereksinimleri karşılamalıdır. Ek bir sürücü için ekstra bir ücret ödemeniz gerekebilir.