Geçmişte Türkiye, özellikle en büyük üç şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir’deki yüksek trafik kazası oranlarıyla dikkat çekiyordu.

 

Kaza İstatistikleri


Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 verilerini kullanan 2013 raporuna göre, Türkiye’nin 100.000 motorlu araç başına karayolu ölüm oranı, Meksika, Uruguay, Lübnan ve Endonezya ile karşılaştırılabilir şekilde 58’di. Bu, Avustralya, Kanada, diğer Avrupa ülkeleri ve Birleşik Krallık’ta 100.000 araç başına 6 ila 9 ölüm oranından fazla veya ABD’deki 13.6’dan yüksek, ancak 93.3 olan dünya ortalamasından önemli ölçüde daha düşük.

Endişe verici bir şekilde, ölümlü kaza sayısı 2005 ile 2014 arasında% 90 artarak 168.512’ye, toplam otomobil kazası sayısı da (1,2 milyona) yükseldi. Bu artış, Türkiye yollarındaki araç sayısındaki artışı (18.828.721) aşıyor. Kazaların yaklaşık% 89’u sürücü hatasına atfedildi: aşırı hız, hatalı sollama, şerit değişiklikleri vb. Cuma, kazalar için en kötü gün, Salı en az kötü gün. Kazaların yaklaşık% 66’sı gün ışığında,% 34’ü geceleri meydana gelir.

Yaralanan veya ölenlerin çoğu yaya bu arada.

Güvenlik önlemleri


Son yirmi yılda, Türk hükümeti trafik kazalarını azaltmak için büyük çabalar gösterdi:

—En önemli iki şeritli otoyollar, daha güvenli dört şeritli bölünmüş otoyollar haline geldi veya olmaya başlıyor.

—Trafik kontrol kameraları (MOBESE) birçok karayoluna ve şehir ve kasabaların giriş ve çıkışlarına kurulmuştur. Kameraları izleyen görevliler ve radar hız tuzaklarındaki diğerleri, kameraya yakalanan suçlar için alıntı (ceza) yapabilir ve verebilir. Cezalar pahalıdır.

—Bir kaza durumunda, alkollü alkol ölçer testleri tüm sürücüler için zorunludur. Yasal kan-alkol limiti oldukça düşük.

  • Sürücü eğitimi kampanyaları güvenli sürüşü öğretir ve bunun sonuçlarını güvenli olmayan sürücülere hatırlatır.

Güvenli Sürüş


Türk yollarında on binlerce kilometre aksilik yaşamadan gittim ama çok savunmacı sürüyorum.

Korkunç istatistiklerin sizi diğer araçlardan farklı olarak hareket özgürlüğü sağlayan araba yolculuğu düşünmekten alıkoymasına izin vermeyin.

Türk sürüşünden kurtulmak için temel güvenlik kuralları şunlardır:

1. Çok dikkatli sürün

2. Gece araba kullanmaktan kaçının

3. Yaptığınız şeyi duyguların etkilemesine asla izin vermeyin