Kullanim Sözlesmesi

Isbu Kullanici Sözlesmesi (bundan böyle ”Sözlesme” olarak anilacaktir), Arvicar Rent a Car Sirketi (bundan böyle ”Arvicar” olarak anilacaktir) tarafindan www.arvicar.com.tr ya da baska bir alan adi altindaki web sitesinde sunulan (bundan böyle ”Site” olarak anilacaktir) hizmetlerden faydalanmak ve Site araciligiyla güvenli araç kiralama sistemini kullanmak isteyen Kullanici ile Arvicar arasinda elektronik olarak düzenlenmistir.

Tanimlar

Bu Sözlesmede:
Hizmet : Kullanicilarin araç kiralama hizmeti sunan Üye Isyerleri ile bir araya getirilmesi hizmetini; 
Kiralik Araç : Site üzerinden modeli, önemli diger bilgileri ve kira bedeli görüntülenebilen ve Üye Isyerlerinin kullanma hakkina sahip oldugu araçlari, 
Kira Bedeli : Site üzerinde Üye Isyeri tarafindan belirtilmis olan kiralanacak araç ve diger ek hizmetler için ifade edilen tutari; 
Kullanici/Üye : Sitede sunulan Hizmetlerden, bu Sözlesmede belirtilen kosullar dahilinde yararlanan hakiki veya hükmi sahislari, 
Rezervasyon : Üye Isyerinin bünyesindeki araçlarin kiralanmak üzere Site üzerinden Arvicar araciligiyla rezerve edilmesi hizmetini, 
Site : www.avicar.com veya baska bir alan adi altindaki web sitesini, 
Üye Isyeri : Araç kiralama ve buna bagli hizmetleri Site araciligiyla Kullanicilara sunulan hakiki ve/veya hükmi sahislari, 
Üyelik Bilgileri : Kullanicinin/Üyenin Hizmete erisimini saglayan kullanici adi, parola ve/veya sifre ve sair bilgileri, 
Depozito Bedeli : Aracin kiralanabilmesi için kullanicin kredi kartina uygulanacak provizyon bedelini
Provizyon : Kullanicinin kredi kartindan depozito bedelinin bloke edilmesi islemini ifade eder.

  1. SÖZLESMENIN KONUSU

Kiralik araç temini için Kullanicilara Site üzerinden Üye Isyerlerinin bünyesindeki kiralik araç ve diger hizmetlerin ve fiyat bilgilerinin sunulmasi, Kullanicinin Site üzerinden yazili talep ve onayi ile ilgili Üye Isyeri nezdindeki Kiralik Araç/lar için Arvicar araciligiyla rezervasyon islemlerinin yapilmasi ve Taraflarin bunlara iliskin hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesidir.

SITE, ARAÇ KIRALAMA HIZMETI VEREN ÜYE IS YERLERI ILE KULLANICILARIN BIR ARAYA GETIRILDIGI BIR PLATFORM NITELIGINDEDIR. ARAÇ KIRALAMA HIZMETI ÜYE ISYERLERI TARAFINDAN VERILMEKTE OLUP, ARVICAR RENT A CAR’IN BU KAPSAMDA HERHANGI BIR SORUMLULUGU BULUNMAMAKTADIR. TÜKETICININ KORUNMASI HAKKINDA KANUN VE ILGILI MEVZUAT UYARINCA SITE ARACILIGIYLA KULLANICILARA ÜYE ISYERLERI TARAFINDAN VERILECEK OLAN ARAÇ KIRALAMA HIZMETINE AIT TÜM HUKUKI VE CEZAI SORUMLULUK ÜYE ISYERINE AITTIR.

  1. KULLANICININ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERI

2.1. Kullanici, Siteden sunulan Hizmetlerden yararlanirken ve Sitedeki Hizmetlerle ilgili herhangi bir islemi yerine getirirken, bu Sözlesmede yer alan tüm sartlara, Sitenin ilgili yerlerinde belirtilen kurallara ve yürürlükteki tüm mevzuata uygun hareket edecegini, burada belirtilen tüm sart ve kurallari okudugunu, anladigini ve onayladigini kabul, beyan ve taahhüt eder.

2.2. Kullanici, yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri geregince, yetkili bir mahkemenin ya da resmi idari bir makamin karari ile veya diger Kullanicilar ve/veya üçüncü sahislarin haklarinin ihlal edildiginin iddia edilmesi durumlarinda, Arvicar ’in Kullaniciya ait gizli/özel/ticari bilgileri gerek resmi makamlara ve gerek hak sahibi diger kisilere açiklamaya yetkili olacagini; bu sebeple Arvicar ’dan her ne nam altinda olursa olsun tazminat dahil herhangi bir ücret talep edemeyecegini kabul, beyan ve taahhüt eder.

2.3. Kullanicinin Arvicar tarafindan sunulan Hizmetlerden yararlanabilmek amaciyla, kullandigi Üyelik/Kullanici Bilgilerinin güvenligi, saklanmasi, üçüncü kisilerin bilgisinden uzak tutulmasi ve kullanilmasi durumlariyla ilgili hususlar tamamen Kullanicinin sorumlulugundadir. Üyelik Bilgilerinin güvenligi, saklanmasi, üçüncü kisilerin bilgisinden uzak tutulmasi, kullanilmasi gibi hususlardaki tüm ihmal ve kusurlarindan dolayi Kullanicinin ve/veya üçüncü kisilerin ugradigi veya ugrayabilecegi zararlara istinaden Arvicar ’in, dogrudan veya dolayli, herhangi bir sorumlulugu yoktur.

2.4. Kullanici, Site dahilinde kendileri tarafindan saglanan bilgi ve içeriklerin dogru ve hukuka uygun oldugunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Arvicar, Kullanici tarafindan Arvicar’a iletilen veya Site üzerinden kendileri tarafindan yüklenen, degistirilen veya saglanan bilgi ve içeriklerin dogrulugunu arastirmaktan sorumlu olmadigi gibi, bu bilgi ve içeriklerin güvenli, dogru ve hukuka uygun olduguna iliskin olarak da hiçbir sekilde taahhüt veya garanti vermemektedir. Arvicar söz konusu bilgi ve içeriklerin yanlis veya hatali olmasindan dolayi ortaya çikacak hiçbir zarardan da sorumlu tutulamaz.

2.5. Kullanici, Arvicar ’in Kiralik Araçlar ile ilgili olarak hiçbir sorumlulugu olmadigini, Arvicar ’in Üye Isyeri ile Kullanicilarin bir araya getirildigi bir platform niteliginde oldugunu, aracin ayipli olup olmadigi, kaçak olup olmadigi, niteligi, orijinalligi, araç tanitiminda kullanilan yazili ve/veya görüntülü açiklamalarin dogrulugu ve tamligi da dahil ancak bunlarla sinirli olmamak üzere, aracin ayni ile ilgili hiçbir konu hakkinda taahhütte bulunmadigini ve garanti vermedigini kabul ve beyan eder.

2.6. Kullanici, Site üzerinde gerçeklestirilen kiralama isleminin hiçbir asamasinda ve her ne sebeple olursa olsun Üye Isyerinin araci kiralamaktan ve/veya teslim etmekten vazgeçmesi sebebiyle Arvicar ’dan herhangi bir talep hakki bulunmadigini, Arvicar ’dan, kiralamak istedigi aracin veya en az muadilinin, her ne suretle olursa olsun tedarikini veya buradan hareketle herhangi bir tazminat ödenmesini talep edemeyecegini ve bu konudaki muhatabinin Üye Isyeri oldugunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

2.7. Kullanici Site üzerindeki islemlerini sadece hukuka uygun amaçlarla gerçeklestirebilecektir. Kullanicinin, Site dahilinde yaptigi tüm islem ve eylemlerden dogan hukuki ve cezai sorumluluk Kullaniciya aittir. Kullanici, Arvicar ve/veya baska bir üçüncü sahsin haklarina veya malvarligina tecavüz teskil edecek sekilde, Site dahilinde bulunan resimleri, metinleri, görsel ve isitsel imgeleri, video klipleri, dosyalari, veri tabanlarini, kataloglari ve listeleri çogaltmayacagini, kopyalamayacagini, dagitmayacagini, islemeyecegini kabul, beyan ve taahhüt eder. Arvicar, Kullanicinin isbu Sözlesme hükümlerine ve/veya hukuka aykiri olarak Site üzerinde gerçeklestirdikleri faaliyetler nedeniyle üçüncü kisilerin ugradiklari veya ugrayabilecekleri zararlardan dogrudan ve/veya dolayli olarak, hiçbir sekilde sorumlu tutulamaz.

  1. ARVICAR RENT A CAR’IN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERI

3.1. Arvicar, Sitede sunulan Hizmetleri ve içerikleri her zaman degistirebilme; Kullanicilarin sisteme yükledikleri bilgileri ve içerikleri, Kullanicilar da dahil olmak üzere, üçüncü kisilerin erisimine kapatabilme ve silme hakkini sakli tutmaktadir. Arvicar, bu hakkini, hiçbir bildirimde bulunmadan ve önel vermeden kullanabilir. Kullanicilar, Arvicar ’in talep ettigi degisiklik ve/veya düzeltmeleri ivedi olarak yerine getirmek zorundadirlar. Talep edilen degisiklik ve/veya düzeltme istekleri, gerekli görüldügü takdirde, Arvicar tarafindan yapilabilir. Bu degisiklik ve/veya düzeltme taleplerinin zamaninda yerine getirilmemesinden dogan sorumluluk tamamen Kullaniciya aittir.

3.2. Arvicar, Sitede yer alan Kullanicilarin yükledikleri içerikleri veya Üyelik Bilgilerini, Kullanicilarin güvenligi, kendi yükümlülügünü ifa ve bazi istatistiki degerlendirmeler için kullanabilme hakkina sahiptir. Bunlari bir veri tabani üzerinde tasnif edip muhafaza edebilir.

3.3. Arvicar, Kullanicilar arasinda Site üzerinden gerçeklesen ve Sitenin isleyisine ve/veya Sözlesme ve/veya Sitenin genel kurallarina ve/veya genel ahlak kurallarina aykiri ve Arvicar tarafindan kabul edilmesi mümkün olmayan mesajlarin ve/veya içeriklerin tespit edilmesi amaciyla gerekli içerik ve/veya mesaj taramasi yapabilir ve tespit ettigi mesaj ve/veya içerikleri istedigi zaman ve sekilde erisimden kaldirabilir; bu mesaj ve/veya içerigi olusturan Kullaniciyi yazili uyarabilir ve/veya Kullanicinin Site kullanimina, herhangi bir ihbar yapmadan, geçici veya sürekli olarak, son verebilir.

3.4. Kullanicilar, Arvicar ve Üye Isyerleri hukuken bagimsiz ve ayri gerçek/tüzel kisiler olup, Arvicar araç kiralama hizmetinin saglayicisi, uygulayicisi ve/veya Üye Isyerinin acentesi, bayii, vekili veya temsilcisi degildir.

3.5. Site araciligiyla Kullaniciya kiralik araç temin edecek olan Üye Isyeri ile Kullanici arasinda imzalanacak Araç Kiralama Sözlesmesinde, Akaryakit Hasar Sorumluluk Sigortasi (Kasko), Hirsizlik Sigortasi, Ferdi Kaza Sigortasi, Lastik-Cam-Far Sigortasi, 3. Sahislara Karsi Sorumluluk Sigortasi, Tek Yön Birakma ücreti, Bebek Koltugu, Port Bagaj ücreti vb gibi bedellerin kira bedeline dahil olmadigini belirtilmis olabilir. Site üzerinde yer alan bedeller, Kullanici tarafindan tercih edilen araç için mevzuat hükümleri ile zorunlu tutulan asgari özelliklere sahip araçlarin kira bedelidir.

  1. REZERVASYON

4.1. Sitede kiralanmak üzere arz edilen herhangi bir araç rezerve edildiginde, Arvicar tarafindan Depozito Bedeli kadar araç kiralama süresi baslangicina olan süreye kadar kullanicinin kredi kartina provizyon uygulanir.

4.2. Araç Kiralama Sözlesmesi tamamen Kullanici ve Üye Isyeri arasinda Kiralik Aracin teslim aninda imza edilecektir.

4.3. Depozito Ödemeleri, sadece Türk Lirasi cinsinden banka havalesi, kabul edilebilir kredi karti ya da ATM karti ile gerçeklestirilebilecektir.

4.4. Rezervasyon Iptali sadece ve sadece Site üzerinden gerçeklestirilebilecektir. Site üzerinden gerçeklestirilmeyen Rezervasyon iptalleri geçersiz sayilacak ve böyle bir durumda, asagidaki Madde 4.5. veya Madde 4.6. hükümleri uygulanacaktir.

4.5. Rezervasyonun yapildigi tarihten itibaren 7 (yedi) gün içerisinde fakat Araç Kiralama hizmetinin Üye Isyerinden temin edilecegi tarihten (“Temin Tarihi”) 48 saat öncesine kadar yapilacak bir rezervasyon iptalinde, Arvicar Kullanicidan her ad altinda olursa olsun hiçbir bedel talep etmeyecek ve kullanicinin rezervasyon esnasinda belirttigi kredi kartindan Depozito Bedeline uyguladi Provizyonu kaldiracaktir.

4.6. Rezervasyon iptali, Madde 4.5.’deki 7 günlük ücretsiz iptal süresi sona erdikten veya Temin Tarihinden önceki 48 saat içerisinde gerçeklestirilirse Depozito Bedeli kullanicinin kredi kartindan Arvicar tarafindan tahsil edilecektir.

4.7. . Temin tarihinde kullanicinin araci teslim almasi halinde Arvicar, kullanicinin kredi kartindan Depozito Bedeline uyguladi Provizyonu kaldiracaktir.

4.8. Bu sözlesmede yer alan 4.5. veya 4.7. maddenin gerçeklesmesi halinde Arvicar, 4.5 Maddede açiklanan ücretsiz iptal edildigi tarihten veya 4.7. Maddede açiklanan Temin Tarihinden itibaren 2 gün kullanicinin kredi kartina uyguladigi Provizyonu kaldiracaktir fakat bankalarin degisken prosedürleri nedeni ile Provizyon uygulanan Depozito Bedelinin kredi kartina yansimasinin 30 güne kadar sürebilecegini bildirir.

  1. DIGER HÜKÜMLER

5.1. Genel Olarak

5.1.1. Arvicar, Kullanicilarin Site üzerinden aktardiklari bilgilerin üçüncü sahislarin ellerine geçmesini önlemek için veri transferini mevcut güvenli yöntem olan SSL güvenlik yöntemini kullanarak gerçeklestirmektedir.

5.1.2. Arvicar, Site’de dogrudan ya da dolayli olarak kontrolünde olmayan üçüncü sahislarin sahip oldugu baskaca web sitelerine, portallara veya dosyalara link verebilir. Söz konusu linkler sahibinden icazet alinmak kaydiyla reklam, referans v.b. çesitli amaçlarla saglanmis olabilir. Arvicar, söz konusu linklerin içerigi ve bu linkler vasitasiyla erisilen portallar veya web sitelerinde saglanan hizmet ve ürünlere iliskin hiçbir garanti vermemekte olup Arvicar ’in bu kapsamda hiçbir sorumlulugu bulunmamaktadir.

5.2. Site üzerinde Üye Isyerlerinin oylandigi bir degerlendirme ve puanlama sistemi (”Sistem”) bulunmaktadir. Kullanici, Sistem kapsamindaki degerlendirmelerini etik, ahlak ve hukuk kurallarina uygun olarak yapacagini, Arvicar ’in bu kapsamda her ne ad altinda olursa olsun herhangi bir sorumlulugu bulunmadigini kabul eder. Site kurallarina uymayan Kullanicilarin Site kullanimina ve/veya üyeligine geçici veya sürekli olarak son verilebilecektir.

5.3. Fikri Mülkiyet Haklari

5.3.1. Site dahilinde erisilen veya hukuka uygun olarak Kullanicilar tarafindan saglanan bilgiler ve bu Sitenin (sinirli olmamak kaydiyla veri tabani, ara yüzü, metin, imge, html kodu ve diger kodlar) tüm elemanlari (Hepsi birden Arvicar ’in telif haklarina tabi çalismalari olarak anilacaktir) Arvicar ’a ait ve/veya Arvicar tarafindan üçüncü bir kisiden lisans altina alinmistir. Kullanici, Arvicar ’in hizmetlerini, bilgilerini ve telif haklarina tabi çalismalarini yeniden satmak, islemek, paylasmak, dagitmak, sergilemek hakkina sahip degildir. Isbu Sözlesme hükümleri dahilinde Arvicar tarafindan izin verilen durumlar haricinde Arvicar ’in telif haklarina tabi çalismalarini çogaltamaz, isleyemez, dagitamaz veya bunlardan türemis çalismalar yapamaz veya hazirlayamaz.

5.3.2. Isbu Sözlesme hükümleri dahilinde Arvicar tarafindan yazili olarak önceden yetki verilmedigi hallerde Arvicar; hizmetleri, bilgileri, telif haklarina tabi çalismalari, ticari markalari, ticari görünümü veya Sitedeki baskaca varlik ve bilgilere yönelik tüm haklarini sakli tutmaktadir.

5.4. Sözlesme Degisiklikleri
 Arvicar, tamamen kendi takdirine bagli ve tek tarafli olarak isbu Sözlesmeyi uygun görecegi herhangi bir zamanda Sitede ilan ederek degistirebilir. Isbu Sözlesmenin degisen hükümleri, ilan edildikleri tarihte geçerlilik kazanacak, geri kalan hükümler aynen yürürlükte kalarak hüküm ve sonuçlarini dogurmaya devam edecektir.

5.5. Mücbir Sebepler
Dogal afet, isyan, savas, grev, altyapi sorunlari, internet arizalari, Arvicar ’in gerekli özeni göstermesine ragmen önleyemedigi, kaçinilmasi mümkün olmayan haller de dahil olmak üzere hukuken mücbir sebep sayilan hallerde Arvicar isbu Sözlesme ile belirlenen yükümlülüklerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa edememesi nedeniyle sorumlu tutulmayacaktir.

5.6. Uygulanacak Hukuk ve Yetki
Bu Sözlesmenin uygulanmasinda, yorumlanmasinda ve isbu sözlesme dahilinde dogan hukuki iliskilerin yönetiminde yabancilik unsuru bulunmasi durumunda kanunlar ihtilafi kurallari hariç olmak üzere Türk Hukuku uygulanacaktir. Isbu Sözlesmeden dogabilecek her türlü ihtilafin hallinde Izmir Merkez Mahkemeleri ve Icra Müdürlükleri yetkilidir.

5.7. Süre ve Fesih

5.7.1. Isbu Sözlesme, Kullanicinin elektronik olarak onay vermesi ile karsilikli olarak kabul edilerek süresiz olarak akdedilmistir.

5.7.2. Arvicar, Kullanicinin isbu Sözlesme hükümlerini ve/veya Site içinde yer alan kullanima, üyelige ve Hizmetlere iliskin diger kurallari ihlal etmesi durumunda ve özellikle asagida sayilan hallerde, diger tüm yasal haklari sakli kalmak kaydiyla, sözlesmeyi tek tarafli olarak feshedebilecektir: 
- Kullanicinin, herhangi bir yöntem kullanarak, Site’nin isleyisini manipüle edecek davranislarda bulunmasi, 
- Kullanicinin kendisi için olusturulmus Kullanici profilini baskasina devretmesi veya kullanima açmasi, 
- Kullanicinin üçüncü kisilerin haklarina tecavüz eden ve/veya etme tehlikesi bulunan islem ve fillerde bulunmasi.

5.8. Tebligat

5.8.1. Isbu Sözlesmede aksi açikça belirtilmedikçe, isbu Sözlesme uyarinca gereken veya izin verilen bütün bildirim, ihbar, talep, riza veya onaylar ve baska haberlesmeler elektronik formatta olacak ve Taraflar tarafindan belirtilen elektronik posta adreslerine gönderilecektir. Kullanicinin belirtilen elektronik posta adresi, Siteye kayit esnasinda bildirdigi elektronik posta adresidir.

5.8.2. Kullanici elektronik posta adresinde degisiklik olmasi halinde, Arvicar yeni elektronik posta adresini ve bu yeni elektronik posta adresinin geçerli olacagi tarihi bildiren bir elektronik posta mesaji gönderecektir. Degisiklik bildirilmedigi takdirde, eski elektronik posta adresine yapilan tebligat ulasmis sayilacaktir.

5.8.3. Ancak isbu Sözlesme geregi Kullaniciya yapilacak her hangi bir bildirimin yasal olarak Kullanicinin ikametgah adresine yapilmasi gerekir ise, aksi taraflar arasinda kararlastirilmadikça, Arvicar ’in Sitede belirttigi adres ve Kullanicinin araç kiralarken veya üye olurken vermis oldugu adres kanuni tebligat adresleri sayilacaktir.

5.9. Yürürlük
Isbu Sözlesme Kullanicinin elektronik olarak onay vermesi ile karsilikli olarak kabul edilerek yürürlüge girmistir.