Türkiye’de Güvenli Sürüs


Geçmiste Türkiye, özellikle en büyük üç sehir olan Istanbul, Ankara ve Izmir’deki yüksek trafik kazasi oranlariyla dikkat çekiyordu.

 

Kaza Istatistikleri


Dünya Saglik Örgütü’nün 2010 verilerini kullanan 2013 raporuna göre, Türkiye’nin 100.000 motorlu araç basina karayolu ölüm orani, Meksika, Uruguay, Lübnan ve Endonezya ile karsilastirilabilir sekilde 58’di. Bu, Avustralya, Kanada, diger Avrupa ülkeleri ve Birlesik Krallik’ta 100.000 araç basina 6 ila 9 ölüm oranindan fazla veya ABD’deki 13.6’dan yüksek, ancak 93.3 olan dünya ortalamasindan önemli ölçüde daha düsük.

Endise verici bir sekilde, ölümlü kaza sayisi 2005 ile 2014 arasinda% 90 artarak 168.512’ye, toplam otomobil kazasi sayisi da (1,2 milyona) yükseldi. Bu artis, Türkiye yollarindaki araç sayisindaki artisi (18.828.721) asiyor. Kazalarin yaklasik% 89’u sürücü hatasina atfedildi: asiri hiz, hatali sollama, serit degisiklikleri vb. Cuma, kazalar için en kötü gün, Sali en az kötü gün. Kazalarin yaklasik% 66’si gün isiginda,% 34’ü geceleri meydana gelir.

Yaralanan veya ölenlerin çogu yaya bu arada.

Güvenlik önlemleri


Son yirmi yilda, Türk hükümeti trafik kazalarini azaltmak için büyük çabalar gösterdi:

—En önemli iki seritli otoyollar, daha güvenli dört seritli bölünmüs otoyollar haline geldi veya olmaya basliyor.

—Trafik kontrol kameralari (MOBESE) birçok karayoluna ve sehir ve kasabalarin giris ve çikislarina kurulmustur. Kameralari izleyen görevliler ve radar hiz tuzaklarindaki digerleri, kameraya yakalanan suçlar için alinti (ceza) yapabilir ve verebilir. Cezalar pahalidir.

—Bir kaza durumunda, alkollü alkol ölçer testleri tüm sürücüler için zorunludur. Yasal kan-alkol limiti oldukça düsük.

  • Sürücü egitimi kampanyalari güvenli sürüsü ögretir ve bunun sonuçlarini güvenli olmayan sürücülere hatirlatir.

Güvenli Sürüs


Türk yollarinda on binlerce kilometre aksilik yasamadan gittim ama çok savunmaci sürüyorum.

Korkunç istatistiklerin sizi diger araçlardan farkli olarak hareket özgürlügü saglayan araba yolculugu düsünmekten alikoymasina izin vermeyin.

Türk sürüsünden kurtulmak için temel güvenlik kurallari sunlardir:

1. Çok dikkatli sürün

2. Gece araba kullanmaktan kaçinin

3. Yaptiginiz seyi duygularin etkilemesine asla izin vermeyin