Türkiye’de Kimler Araç Kiralayabilir?

 

Türkiye’de herkesin araba kiralamasina izin verilmiyor. Belgeleriniz düzenli olmali ve belirli bir asgari yasta olmalisiniz. Normalde sizden sunlar istenecektir:

1. Geçerli bir pasaport (uyrugunuz için gerekliyse geçerli bir vize dahil) veya Avrupa Birligi ülkelerinden resmi bir Kimlik Karti.

2. Tahmini araç kiralama ücretlerini ödemek için geçerli bir kredi karti, arti muhtemelen 1000 ABD Dolari / 900 € tutarinda bir güvenlik depozitosu “bekletme”.

3. Geçerli bir sürücü belgesi. Normalde, ucuz araba kiralamadan önce en az bir yil, daha pahali bir model araç kiralamak için belki de iki yil sürücü belgenizin olmasi gerekir. Sürücü ehliyetiniz büyük bir ülkeden alinmissa ve Latin alfabesiyle basilmissa, normalde Uluslararasi Sürüs Iznine sahip olmaniz gerekmez.

Sürücü ehliyetiniz Latin alfabesinden farkli bir yazi sistemindeyse (Arapça, Çince, Japonca, Korece vb.), Ehliyetinize ek olarak bir Uluslararasi Sürüs Izni almaniz gerekebilir. IDP, lisansinizin çevirisi olarak hizmet eder.

4. Minimum yas sarti. Normalde kiralamak için en az 21 yasinda olmalisiniz, ancak bazi acenteler 23 olmanizi isteyebilir. Daha pahali modeller için en az 27 veya 28 yasinda olmaniz gerekebilir.

Birçok acente, 70 ila 75 yas arasinda bir üst yas siniri belirler.

5. Araci sürmek isteyen tüm sürücüler bu gereksinimleri karsilamalidir. Ek bir sürücü için ekstra bir ücret ödemeniz gerekebilir.